Sarnane süsteem on kasutusel pea kõikjal maailmas. Osades riikides määravad vanusepiiranguid ametlikud hindamiskomisjonid, paljudes maades, nagu ka Eestis, aga filmilevitajad. Eestis reguleerib nimetatud valdkonda ka EV Lastekaitse seadus.
Dokumendi esitamise nõue
Vanusepiirangutest kinnipidamise jälgimisel on kinodel õigus vanust tõendavat dokumenti nõuda nii piletiostul kui saali sisenemisel. Dokumendi puudumisel on kinol õigus saali sisenemine keelata.
Vanusepiirangute valikust
Suur osa Forum Cinemas OÜ poolt levitatavatest filmidest on Ameerika Ühendriikide filmikompaniide toodang, millele on enne Eesti filmilevisse jõudmist juba omistatud piirangud komitee poolt nimega Film Rating Board of Classification and Rating Administration. Ameerika Ühendriikides tegutsev komitee koosneb lastevanematest, kes otsuse langetamisel püüavad määrata sellise piirangu, millega enamik lapsevanemaid nõustuksid. Soovituslikud vanusepiirangud on ka pea kõikide teiste riikide filmitoodangul, mida Forum Cinemas Eestis levitab ning linastab.
Piirangute määramise standardid on riigiti erinevad, samuti nagu ka regulatsioon nende rakendamise osas. Vanusepiirangute määramisel võetakse Eestis arvesse linateose üldist temaatikat, seda, mil määral kujutatakse filmis vägivalda ja seksi, alastistseene, narkootiliste ainete tarbimist ning milline on keelekasutus.
Forum Cinemas poolt levitatavatele filmidele omistatud vanusepiirangud on kahte tüüpi: hoiatavad ning keelavad. Hoiatavad piirangud on oma olemuselt soovituslikud, mille puhul lõplik otsus jääb lapsevanemale. Keelatud filmide puhul rakendab Forum Cinemas piiranguid lapsevanema nõusolekust/kooskõlastusest sõltumatult.
Keeldude rakendamise põhjustest
Oma kogemuste põhjal teame hästi, et kinokülastajate hulgas on lapsevanemaid, kes ei nõustu kino vanusepiirangutega ning on arvamusel, et neil peaks olema õigus ise otsustada, mida oma lastele näidata. Forum Cinemas jääb selles osas eriarvamusele mitmel põhjusel.
Esiteks seetõttu, et oleme kõiki meie kinodes linastuvaid filme algusest lõpuni näinud ja oskame seetõttu objektiivsemalt hinnata, mis antud linateoses lastele ja noortele sobimatu on. Omame ka ülevaadet antud linateose vanusepiirangutest teistes maailma riikides. Peame vajalikuks siinkohal lisada, et me ei pea end ei puritaanlasteks ega paranoilisteks moraalijüngriteks ning sageli on meie vanusepiirangud leebemad kui, näiteks, Ameerika Ühendiriikides ja Lääne-Euroopas.
Teiseks oleme seisukohal, et kanname vastutust ühiskonna ees selle osas, milliseid filme lastel ja noortel vaadata võimaldame. Vahelesekkumise eesmärgiks on vähendada meedia vägivalla ulatust ja mõju eelkõige kõrge riskiga sihtgruppidele. On küllaldaselt tõendeid, et vägivalla kujutamine televisioonis, kinos ning arvutimängudes omab arvestatavat lühiajalist mõju kutsudes esile agressiivset või võimalikku antisotsiaalset käitumist. Kõige tundlikum grupp on just lapsed ja noored, kellel on suurem kalduvus identifitseerida end agressiivsete kangelastega ning kelle poolt toimepandud kuritegude puhul võib leida arvukaid juhtumeid meedias või filmides nähtu imiteerimisest.
Mõistagi anname endale aru, et lastele jääb siiski võimalus keelatud filme näha - kasvõi oma kodus. See, mis toimub koduseinte vahel, jääb aga lapsevanemate südametunnistusele. Kindlasti on ka selliseid vanemaid, kes lubavad oma alaealistel lastel tarbida alkoholi ja suitsetada - see ei tähenda veel seda, et riik peaks langetama vanusepiiranguid nende toodete müügile.
Me toetume oma seisukohas ka seadusele - Eesti Vabariigi Lastekaitse seaduse §48 (2) keelab lastele demonstreerida filme, mis õhutavad julmust ja vägivalda. Seetõttu jääme seisukohale, et vanusepiirangud on asjakohased ja õigustatud ning kinol on vahelesekkumiseks õigus.