4.11.2020, Kinoklubi, Filmimaailm

Suri esimesena Bondi kehastanud Sir Sean Connery

Šoti näitleja oli kõige paremini tuntud tänu James Bondi kujutamisele, kes tõi selle rolli esimesena suurele ekraanile ja esines seitsmes spioonipõnevikus.

Tema näitlejakarjäär kestis seitse aastakümmet ja 1988. aastal võitis ta Oscari rolli eest filmis "Puutumatud". Sir Seani teiste filmide hulka kuulusid Punase oktoobri jaht, Highlander, Indiana Jones ja Viimane ristisõda ning The Rock.

Daniel Craig, praegune James Bond, ütles, et Sir Sean oli "üks kino tõelistest suurkujudest. Sir Sean Connery jääb meelde kui Bond ja palju muud," sõnas ta ning lisas "Ta määratles ajastu ja stiili. Vaimukust ja võlu, mida ta ekraanil kujutas, sai mõõta megavattides; ta aitas luua kaasaegset kassahitti. Ta mõjutab ka aastaid näitlejaid ja filmitegijaid." Viidates Sir Seani armastusele golfi vastu, lisas Daniel Craig: "Loodan, et kus iganes ta on, on ka golfiväljak."

Dame Shirley Bassey, kes laulis teemad kolmele Bondi-filmile, sealhulgas „Goldfingerile“, avaldas austust, öeldes: "Mul on tohutult kurb kuulda Seani lahkumisest. Minu mõtted on seotud tema perekonnaga. Ta oli suurepärane inimene, tõeline härrasmees ja Bond ühendab meid igavesti."

Edinburgis, Fountainbridgeist pärit Sir Seanil oli esimene suurem filmilavastus 1957. aastal Briti gangsterifilmis No Road Back. Esimest korda mängis ta James Bondi filmis „Dr No“ 1962. aastal ja osales veel viies ametlikus filmis - ning mitteametlikus „Never Say Never Again“ 1983. aastal. Teda peeti suures osas parimaks näitlejaks, kes on pikka aega mänginud frantsiisis 007. 

Connery tegi James Bondi tegelaskujust oma, segades halastamatuse vaimukusega. Paljudele kriitikutele see ei meeldinud ja mõned arvustused olid teravad, kuid avalikkus polnud sellega nõus. Tema võtme valemiks olid märulistseenid, seks ja eksootilised asukohad.

Seitse (007) - Connery Bondi filmi: 
Dr No (1962)
From Russia with Love (1963)
Goldfinger (1964)
Thunderball (1965)
You Only Live Twice (1967)
Diamonds are Forever (1971)
Never Say Never Again (1983)

Uudis pärineb BBC artiklist Sean Connery: James Bond actor dies aged 90.