Metropolitan Opera HD Live hooaeg 2015-2016

 

Metropolitan Opera HD Live - juba kaheksandat hooaega Tallinnas ja Tartus!

 

10. juulil algab ooperiülekannete ja kordusseansside piletite vabamüük ja broneeringud kõikidele soovijatele. Üksikpiletite puhul kehtib sellest hooajast lapsesoodustus kuni 12-aastastele (k.a.) lastele ka otseülekannetele (10€).


Metropolitan Opera Emmy ja Peabody auhinnaga pärjatud ülekannetesari The MET: Live in HD alustab 3. oktoobril uut hooaega! Forum Cinemas toob maailma juhtivaima ooperiteatri parimad ooperid, suurimad staarid ja unustamatud etendused Eesti publikuni juba kaheksandat korda.

The MET: Live in HD 2015-2016 hooaeg tuleb mitmekülgne ning paelub 10 otseülekandega kindlasti kõiki andunud ooperi- ja teatrisõpru. METi kümnenda ülekannetehooaja puhul näitame sel hooajal kokku 11 etendust, sest kordusena on kavas ka kõige esimene ülekanne aastast 2006. Selleks on Mozarti "Võluflööt" 12. detsembril. Kavast leiab aegumatuid meistriteoseid, mis sobivad suurepäraselt esimeseks ooperielamuseks ka neile, kes pole seni ooperiteatrisse sattunud. 
 

PILETIHINNAD

Tallinnas kinos Coca-Cola Plaza 17 € 
Nelja ja enama pileti korraga ostjale kehtib soodushind 15 € *

A. Le Coq Sviit: 25 € (4 või enama pileti ostmisel on sooduspilet 23 € etenduse kohta ka A. Le Coq Sviidis).
 

Tartus kinos Ekraan 15 €
Nelja ja enama pileti korraga ostjale kehtib soodushind 12 € *
 

Soodushinnaga pileteid müüakse kino piletikassas

Interneti piletipoes on nelja sooduspileti ostmiseks vajalik eelnevalt osta neljast e-voucherist koosnev ooperi piletivoucherite pakett. Ostetud voucheritega saate tasuda ühe hooaja piires vabalt valitud ooperiseansi piletite eest. Metropolitan Opera e-piletivoucherite pakette saate osta SIIT.
 

Ooperikordustele kehtib kuni 12-aastastele (k.a.) lastele lapsepilet hinnaga 8 €. Lapsepiletiga sisenemisel on kinol õigus nõuda lapse vanust tõendava dokumendi esitamist.

NB! Ostetud pileteid, e-voucherite pakette ning kinkepileteid tagasi ei osteta ja ringi ei vahetata.
Broneeritud piletid palume välja osta hiljemalt 20 päeva enne valitud ooperiseanssi.

 

Palun ooperiseansile tulla enne väljakuulutatud ooperi algust, et etendusele mitte hilineda!
Metropolitan Opera jätab endale õiguse teha vajadusel muudatusi mängukavas, kellaaegades ning osatäitjates.

MET Opera piletitele ei kehti Kinoklubi soodustused!

 

Lisainfo:
www.forumcinemas.ee/ooper
www.metopera.org/hdlive


Ainukordseid ooperielamusi soovib
Sinu Forum Cinemas


 

MET OPERA 2015-2016 HOOAEG

 

Möödunud etendused:

TRUBADUUR

Verdi

L 3. oktoober kl 19.55 

                                                

MET Opera Live in HD järjekordse hooaja avab 3. oktoobril Giuseppe Verdi „Trubaduur“. Peaosas astub üles Anna Netrebko, kes alustas oma karjääri Met-is just nimelt piinatud mustlaskangelanna Leonora rolliga. Tema lavapartnerina näeme taas Dmitri Hvorostovskit, kes kehastab krahv di Lunat. Yonghoon Lee astub üles ebaõnnestuja Manrico rollis, Štefan Kocán Ferrando ja Dolora Zajick traagilise minevikuga vana mustlanna Azucena rollis. Marco Amiliato dirigeerib seda Sir David McVicari produtseeritud ja Francisco Goya maalikunstist inspireeritud etendust.


Verdi ooper on Itaalia romantilise ja melodramaatilise ooperi väljapaistvamaid näiteid, mis on tuntud paljude rikkalikult komponeeritud meloodiliste numbrite poolest. Väljatulekul sai vaimustatud vastuvõtu osaliseks ning on seejärel püsinud katkematult teatrite standardrepertuaaris, olles üks kõigi aegade populaarsemaid ja enam esitatud oopereid. Komponeeritud kohe pärast "Rigoletto" tohutu edu Veneetsias.

Dirigent: Marco Armiliato

Lavastaja: Sir David McVicar

Lavakunstnik: Charles Edwards

Kostüümikunstnik: Brigitte Reiffenstuel

Valguskunstnik: Jennifer Tipton

Koreograaf: Leah Hausman

Osatäitjad: Anna Netrebko (Leonora), Dolora Zajick (Azucena), Yonghoon Lee (Manrico), Dmitri Hvorostovski (di Luna), Štefan Kocán (Ferrando)

 




OTHELLO

Verdi

L 17. oktoober kl 19.55

 

Verdi meisterliku ooperi „Othello“ uusversiooni dirigeerib Yannick Nézet-Séguin. Lavastas Bartlett Sher. Hukatusele määratud Veneetsia moori rollis astub üles Aleksandrs Antonenko, tema noorukese abikaasa Desdemonana teeb debüütrolli Sonja Iontševa ja Željko Lučić kehastab Othello kurikavalat rivaali Jagot. Dimitri Pittas on Cassio ja Günther Groissböck Lodovico rollis. Debüüdi MET-is teeb ka lavakunstnik Es Devlin, kelle varasemate kujunduste hulka kuulub 2014. „Machinal“ Broadwayl ning mitmed lavastused Covent Gardenile, La Scalale ja teistele juhtivatele ooperimajadele. 

"Othello" on maestro Verdi 27. ja üldse eelviimane ning hinnanguliselt tema parim traagiline ooper. Seda on tituleeritud ka perfektseks ooperiks ning meistriteoseks. Kuid see pole kunagi saavutanud helilooja keskmise loominguperioodi tippteoste ("Rigoletto", "La Traviata", "Il Trovatore") populaarsust ega meelitanud maksujõulist publikut teatrisse. Siiski on teos olnud üle 110 aasta regulaarselt mänguvakavas. Pärast esietendust 1887. aasta veebruaris nimetas New York Times ooperi esitamist "suurimaks sündmuseks Itaalia muusikakunsti ajaloos".

Dirigent: Yannick Nézet-Séguin

Lavastaja: Bartlett Sher

Lavakunstnik: Es Devlin

Kostüümikunstnik: Catherine Zuber

Valguskunstnik: Donald Holder

Projektsioonikunstnik: Luke Halls

Osatäitjad: Aleksandrs Antonenko (Othello), Sonja Iontševa (Desdemona), Dimitri Pittas (Cassio), Željko Lučić (Jago), Günther Gröissbock (Lodovico)

 

TANNHÄUSER

Wagner

L, 31. oktoober kl 18.00

 

Otto Schenki 1977. a lavastus Wagneri kuulsast ooperist „Tannhäuser“ jõuab pärast 2004. a taas kord MET-i lavale ning esmakordselt ka kinoekraanide vahendusel ka ooperiarmastajateni üle maailma. Dirigeerib James Levine. Peaosa kehastab teistestki Wagneri ooperitest tuttav olev Johan Botha, Peter Mattei astub üles Wolframi rollis ja Günther Groissböcki näeme Landgrafina. Tannhäuseri armastuse nimel võitlevat Elisabethi ja jumalannat Veenust kehastavad Eva-Maria Westbroek ning Michelle DeYoung. Ooperi idee väljendab kahe maailma - tunde- ja patumaailma (Veenus) ning hinge- ja puhtusemaailma - vahelist võitlust.

Richard Wagneri kirjutatud ja keskaegsetel saksa poeemidel põhinev libreto. Väljatulekul Saksamaal tähelepanuväärselt edukas. Vaatamata solistidele esitatavatele kõrgetele nõudmistele oli 1850. aastate keskel enam kui 40 Saksamaa teatri mängukavas. Eriti kõrgelt hinnatud suurepäraste kooristseenide poolest. 

Dirigent: James Levine 

Lavastaja: Otto Schenk

LavakunstnikGünther Schneider-Siemssen

Kostüümikunstnik: Patricia Zipprodt

Valguskunstnik: Gil Wechsler

Koreograaf: Norbert Vesak

Osatäitjad: Johan Botha (Tannhäuser), Eva-Maria Westbroek (Elisabeth), Michelle DeYoung (Venus), Peter Mattei (Wolfram), Günther Groissböck (Landgraf Hermann)

 


LULU

Berg

L, 21. november kl 19.30

 

MET-i lavale jõuab järjekordne suurepärane lavastus William Kentridge’ilt, kelle esimene lavatöö „Nina“ sai 2010. a sensatsioonilise publikumenu osaliseks. Uuendusliku lähenemisega lavastaja toob vaatajateni Alban Bergi šokeeriva meistriteose noorest ja vastupandamatust naisest, kelle lummus ei tõota head ühelegi mehele. Dirigeerib James Levine, kelle dirigendikepi alt on publikuni alates 1977. a jõudnud juba 30 ooperilavastust. Lulu rollis näeme korduvalt tunnustatud Marlis Peterseni, tema imetleja krahvinna Geschwitzina astub üles Susan Graham ning armulumma langevaid mehi kehastavad Daniel Brenna, Paul Groves, John Reuter ja Franz Grundheber. 

Algselt natside poolt keelu all ning hiljem helilooja lese Helene poolt peidus hoitud materjalide tõttu pidi ooperimaailm Bergi teose täielikku valmimist ootama 40 aastat. Pärast Helene surma 1976 orkestreeris Friedrich Cerha ooperi Bergi kavandite järgi lõpuni. Peetud üheks 20. sajandi paremaks ja vabameelsemaks ooperiks, mis on ajendanud vastakaid arvamusi ning muusikateadlaste vaidlusi. Nimiosa kuulub muusikalis-dramaatiliselt ooperirepertuaari nõudlikumate ja väljakutsuvamate rollide hulka.

Dirigent: James Levine

Lavastaja: William Kentridge

Kaaslavastaja: Luc De Wit

Projektsioonikunstnik: Catherine Meyburgh

Lavakunstnik: Sabine Theunissen

Kostüümikunstnik: Greta Goiris

Valguskunstnik: Urs Schönebaum

Osatäitjad: Marlis Petersen (Lulu), Susan Graham (Krahvinna Geschwitz), Daniel Brenna (Alwa), Paul Groves (Kunstnik/Negro), Johan Reuter (Dr Schön/Rappija Jack), Franz Grundheber (Schigolch)

 

VÕLUFLÖÖT

Mozart 

L, 12. detsembril kl 19.00

Lisalinastused Coca-Cola Plazas

P, 27. detsembril kell 12.00

T, 12. jaanuaril kell 19.00

Libretto: Emanuel Schikaneder

Mozarti sümbolistliku ooperiga sai Metropolitan Operas 30. detsembril 2006.a. alguse The MET: Live in HD sari, kui esmakordselt transleeriti New Yorgi lavalt üle maailma kinoekraanidele ooperietendust. Tähistamaks ülekannete sarja kümnendat hooaega pakume teile võimaluse sel ooperi hooajal näha lausa 11 etendust ning lisaetendusena näebki just Mozarti "Võluflööti". Kõikidele hooajapileti ostjatele siis sel hooajal paketis 11 etendust.

Hingematva nukuteatriliku lavakujundusega muinasjutulise ooperi on Metropolitan Opera lavalaudadele inglisekeelse lühendatud versioonina seadnud Tony auhinnaga pärjatud lavastaja Julie Taymor. Mozarti aegumatu muinasjutt pakub suurepärase osatäitjateansambliga (Erika Miklósa, Nathan Gunn, Matthew Polenzani) humoorikat muinasjutulist vaatemängu nii lastele kui täiskasvanutele. 
Dirigeerib: James Levine

Inglise keeles, inglisekeelsete subtiitritega.

Salvestatud The MET: Live in HD sarjas 30.detsembril 2006.a.
Ooper on kahes vaatuses ilma vaheajata.

 



PÄRLIPÜÜDJAD

Bizet

L, 16. jaanuar kl 19.55


Kordused Coca-Cola Plazas

P 17. jaanuar kl 12.00

T 26. jaanuar kl 19.00 

 

Esmakordselt pärast seda, kui Enrico Caruso astus 1916. a üles ooperi nimirollis, toob Met taas lavale Bizet’ väljendusrikka muusikateose Les Pêcheurs de Perles („Pärlipüüdjad“). Ooperi lavastab Penny Woolcock, kelle Met-i debüüdiks oli John Adamsi „Doctor Atomic“. Dirigeerib Gianandrea Noseda. Osades näeme Diana Damrau’d imekauni hindu preestrinna Leïlana, Matthew Polenzani ja Mariusz Kwiecienit Leïla armastuse nimel rivaalitsevate pärlipüüdjate Nadiri ning Zurga rollides - nende duett “Au fond du temple saint” on üks ooperimaailma tuntumaid. Nicolas Testè laulab peapreestri Nourabadi partiid. Uuslavastus esietendub New Yorgis vana-aastaõhtul. 

Georges Bizet kirjutas muusika, pidades silmas opéra comique'i põhimõtteid, kuid suhteliselt hõreda tegevustikuga ning nõrgalt esitatud faabula ei andnud koomilise ooperi mõõtu välja. Publik võttis teose hästi vastu ent ometi vajus ooper tahaplaanile. Alates 1975. aastast on taas olnud paljude maade ooperipubliku poolt soositud. Aegade jooksul ongi kujunenud helilooja populaarsuselt teiseks ooperiks. Tähelepanuväärne oma värvika ja eksootilise orkestratsiooni poolest. 

Dirigent: Gianandrea Noseda

Lavastaja: Penny Woolcock

Lavakunstnik: Dick Bird

Kostüümikunstnik: Kevin Pollard

Valguskunstnik: Jen Schriever

Projektsioonikunstnik: 59 Productions

Liikumislavastus: Andrew Dawson

Osatäitjad: Diana Damrau (Leïla), Matthew Polenzani (Nadir), Mariusz Kwiecien (Zurga), Nicolas Testé (Nourabad)

 

TURANDOT

Puccini

L, 30. jaanuar kl 19.55

Kordused Coca-Cola Plazas

P 31. jaanuar kl 12.00 (Saal 7) 

T 9. veebruar kl 19.00 (Saal 7) 

 

Esimest korda Met-i laval ülesastuv Rootsi päritolu sopran Nina Stemme toob vaatajateni oma nägemuse uhke Hiina printsessi rollist. Teda toetab Anita Hartig ingelliku orjatari Liùna. Marco Berti kehastab vaprat Calàfi, Turandot’ käe nimel oma peaga riskivat kosilast, Aleksander Tsõmbaljuk astub üles Timurina. Franco Zeffirelli 1987. a visuaalselt paeluvat lavastust dirigeerib Paolo Carignani. 

Giacomo Puccini ooper Carlo Gozzi samanimelise muinasjutulise draama (1762) järgi. Helilooja viimane, meistriteoseks tituleeritud ooper. Nimetatud ka "bel canto" ajastu luigelauluks. Paistab silma idamaise helikeele, suurepärase orkestratsiooni ja ulatuslike koorinumbrite poolest.

Dirigent: Paolo Carignani

Lavastaja: Franco Zeffirelli

Lavakunstnik: Franco Zeffirelli

Kostüümikunstnikud: Anna Anni, Dada Saligeri

Valguskunstnik: Gil Wechsler

Koreograaf: Chiang Ching

Osatäitjad: Nina Stemme (Turandot), Anita Hartig (Liù), Marco Berti (Calàf), Aleksander Tsõmbaljuk (Timur)

 

MANON LESCAUT

Puccini

L, 5. märts kl 19.55

Kordused Coca-Cola Plazas

P 6. märts kl 12.00

T 15. märts kl 19.00 

 

Klassikalisel armastusromaanil põhinevas kirglikus ooperis maatüdrukust, kes tõuseb Pariisi seltskonna keskpunkti, kehastavad kurva saatusega armastajapaari Kristine Opolais ja Roberto Alagna. Sir Richard Eyre’i uuslavastuse tegevustik toimub 1940ndatel. Okupeeritud Prantsusmaal toimuva etenduse lavakujunduse tegi Rob Howell, kes on Sir Richard Eyre’iga koostööd teinud ka sellistes lavastustes, nagu „Figaro pulm“, „Werther“ ja „Carmen“. Uuslavastust dirigeerib Met-i peadirigent Fabio Luisi. Massimo Cavalletti kehastab peakangelanna nõbu Lescaut’d, Brindley Sherratt aga Manoni vana ja rikast armukest.

NB! Algselt pidi Des Grieux rollis olema Jonas Kaufmann, kes kahjuks haiguse tõttu jääb kõigist selle hooaja etendustest kõrvale. Teda asendab Roberto Alagna, kes tegi oma METi debüüdi 1996. aastal Puccini "Boheemis". Sellest ajast alates on ta 12 erinevat rolli laulnud ning teda näeb sel hooajal veel ka teises Puccini ooperis "Madama Butterfly" Pinkertoni rollis.

Giacomo Puccini kolmas ooper, mis pani aluse tema kuulsusele. Püsinud katkematult teatrite repertuaaris. 

Dirigent: Fabio Luisi

Lavastaja: Sir Richard Eyre

Lavakunstnik: Rob Howell

Kostüümikunstnik: Fotini Dimou

Valguskunstnik: Peter Mumford

Koreograaf: Sara Erde

Osades: Kristine Opolais (Manon Lescaut), Roberto Alagna (Des Grieux), Massimo Cavalletti (Lescaut), Brindley Sherratt (Geronte)

 



MADAMA BUTTERFLY

Puccini

L, 2. aprill kl 19.55

Kordused Coca-Cola Plazas

P 3. aprill kl 12.00

T 12. aprill kl 19.00 

 

Anthony Minghella 2006. a tunnustatud lavastuse „Madame Butterfly“ nimirollis astub üles Kristine Opolais. Roberto Alagna laulab kalgi leitnant Pinkertoni partiid, kes purustab Butterfly unistused armastusest. Dirigendidebüüdi teeb Karel Mark Chichon. Teistes rollides näeme Maria Zifchaki Suzuki ja Dwayne Crofti Sharplessina. 

Üks suurimate raskuste ja ebaõnnestumistega alustanud teoseid ooperiajaloos üldse, mis alles pärast nelja ümbertegemist sai kiiresti teatrite standardrepertuaari osaks ning on tänapäeval üks helilooja armastatumaid teoseid. Esietendus Milanos oli täielik fiasko. Ooperi esitamist segati algusest peale vahehüüetega ja vilistati lõpuks välja. Heliloojale pandi süüks iseenda plagieerimist.

Dirigent: Karel Mark Chichon

Lavastaja: Anthony Minghella

Lavastaja ja koreograaf: Carolyn Choa

Lavakunstnik: Michael Levine

Kostüümikunstnik: Han Feng

Valguskunstnik: Peter Mumford

Nukutrupp: Blind Summit Theatre

Osatäitjad: Kristine Opolais (Cio-Cio-San), Maria Zifchak (Suzuki), Roberto Alagna (Pinkerton), Dwayne Croft (Sharpless)

 

ROBERTO DEVEREUX

Donizetti

L, 16. aprill kl 19.55

Kordused Coca-Cola Plazas

P 17. aprill kl 12.00

T 26. aprill kl 19.00 

 

Donizetti “Tudorite triloogia” viimane ooper keskendub eakamale kuninganna Elizabeth I-le, kes peab allkirjastama armastatud aadliku surmaotsuse. Sarnaselt kahele esimesele osale - „Anna Bolenale“ ja „Maria Stuardale“ - dirigeerib triloogia viimast osa samuti Sir David McVicar. Tunnustatud bel canto sopran Sondra Radvanovski kehastab sarnaselt „Anna Bolenale“ ja „Maria Stuardale“ Elizabeth I ka „Roberto Devereux’“ lavastuses. Nimiosas astub üles Matthew Polenzani, Nottinghami hertsoginna ja kuninganna salarivaali Sara rollis näeme Elīna Garančat ja Mariusz Kwiecien kehastab Nottinghami hertsogit. Esmakordselt Met-i laval etenduvat ooperit dirigeerib Maurizio Benini. Ooper kujutab heade näitlejaomadustega koloratuursoprani jaoks suurepärast võimalust demonstreerida oma võimeid. 

Dirigent: Maurizio Benini

Lavastaja: Sir David McVicar

Lavakunstnik: Sir David McVicar

Kostüümikunstnik: Moritz Junge

Valguskunstnik: Paule Constable

Koreograaf: Leah Hausman

Osatäitjad: Sondra Radvanovski (Elisabetta), Elīna Garanča (Sara), Matthew Polenzani (Roberto Devereux), Mariusz Kwiecien (Nottinghami hertsog)

 

ELEKTRA

Strauss

L, 30. aprill kl 19.55

Kordused Coca-Cola Plazas

P 1. mai kl 12.00

T 10. mai kl 19.00

 

Richard Straussi tragöödia Vana-Kreeka jäärapäisest ja kättemaksuhimulisest printsessist on 2014. a lahkunud legendaarse lavastaja Patrice Chéreau viimane töö. Dirigeerib Esa-Pekka Salonen, kes astus esimest korda Met-is üles Chéreau’ 2009. a lavastusega „Surnute majast“. Nina Stemme kehastab verejanulist peakangelannat Elektrat, Waltraud Meier oma esimeses Met-i rollis Elektra ema ja vihaalust Klytämnestrat, Adrianne Pieczonka peakangelanna õde Chrysothemist, Eric Owens pagendatud venda Orestest. Samuti Met-is debüteeriva Saksa päritolu tenori Burkhard Ulrichi kanda on monarh Aegisthuse roll. Ooperi lavastab Met-i jaoks Chéreau’ pikaajaline koostööpartner Vincent Huguet.

Peetakse Straussi parimaks ooperiks. Väljatulekul väga edukas ning nüüdisajal helilooja kõige sagedamini esitatav teos. Helikeelelt, orkestratsioonilt ja vokaalikäsitluselt 20. saj alguse üks uudsemaid ning julgemaid oopereid. Kujutab endast Sophoklese tragöödia väga jõulist, karmi ja raevukat käsitlemist. Tugevasti mõjutatud tollal valitsenud ekspressionismi esteetikast ja Sigmund Freudi psühhoanalüüsist. Nimiosa on vokaalselt üks kõige nõudlikumaid osi ooperiliteratuuris üldse.


Dirigent: Esa-Pekka Salonen

Lavastaja: Patrice Chéreau

Näitejuht: Vincent Huguet

Lavakunstnik: Richard Peduzzi

Kostüümikunstnik: Caroline de Vivaise

Valguskunstnik: Dominique Bruguière

Osatäitjad: Nina Stemme (Elektra), Adrianne Pieczonka (Chrysothemis), Waltraud Meier (Klytämnestra), Burkhard Ulrich (Aegisthus), Eric Owens (Orestes)