Metropolitan Opera HD Live hooaeg 2015-2016

 

Metropolitan Opera HD Live - juba kaheksandat hooaega Tallinnas, Tartus ja Narvas!

10. juulil algab ooperiülekannete ja kordusseansside piletite vabamüük ja broneeringud kõikidele soovijatele. Üksikpiletite puhul kehtib sellest hooajast lapsesoodustus kuni 12-aastastele (k.a.) lastele ka otseülekannetele (10€).


Metropolitan Opera Emmy ja Peabody auhinnaga pärjatud ülekannetesari The MET: Live in HD alustab 3. oktoobril uut hooaega! Forum Cinemas toob maailma juhtivaima ooperiteatri parimad ooperid, suurimad staarid ja unustamatud etendused Eesti publikuni juba kaheksandat korda.

The MET: Live in HD 2015-2016 hooaeg tuleb mitmekülgne ning paelub 10 otseülekandega kindlasti kõiki andunud ooperi- ja teatrisõpru. METi kümnenda ülekannetehooaja puhul näitame sel hooajal kokku 11 etendust, sest kordusena on kavas ka kõige esimene ülekanne aastast 2006. Selleks on Mozarti "Võluflööt" 12. detsembril. Kavast leiab aegumatuid meistriteoseid, mis sobivad suurepäraselt esimeseks ooperielamuseks ka neile, kes pole seni ooperiteatrisse sattunud. 
 

PILETIHINNAD*
Tallinnas kinos Coca-Cola Plaza 17 € 
Nelja ja enama pileti korraga ostjale kehtib soodushind 15 € 


* Soodushinnaga pileteid müüakse kino piletikassas. Interneti piletipoes on nelja sooduspileti ostmiseks vajalik eelnevalt osta neljast e-voucherist koosnev ooperi piletivoucherite pakett. Ostetud voucheritega saate tasuda ühe hooaja piires vabalt valitud ooperiseansi piletite eest. Metropolitan Opera e-piletivoucherite pakette saate osta siit.


A. Le Coq Sviit: 25 € (4 või enama pileti ostmisel on sooduspilet 23€ etenduse kohta ka A. Le Coq Sviidis).
 

Ooperikordustele kehtib kuni 12-aastastele (k.a.) lastele lapsepilet hinnaga 8 €. Lapsepiletiga sisenemisel on kinol õigus nõuda lapse vanust tõendava dokumendi esitamist.


Tartus kinos Ekraan ning Narvas kinos Astri 15 €
Nelja ja enama pileti korraga ostjale kehtib soodushind 12 € 


NB! Ostetud pileteid, e-voucherite pakette ning kinkepileteid tagasi ei osteta ja ringi ei vahetata.
Broneeritud piletid palume välja osta hiljemalt 20 päeva enne valitud ooperiseanssi.

 

Palun ooperiseansile tulla enne väljakuulutatud ooperi algust, et etendusele mitte hilineda!
Metropolitan Opera jätab endale õiguse teha vajadusel muudatusi mängukavas, kellaaegades ning osatäitjates.

* MET Opera piletitele ei kehti Kinoklubi soodustused.

Lisainfo:
www.forumcinemas.ee/ooper
www.metopera.org/hdlive


Ainukordseid ooperielamusi soovib
Sinu Forum Cinemas

 

MET OPERA 2015-2016 HOOAEG

 

TRUBADUUR

Verdi

L 3. oktoober kl 19.55 

Tallinn - Coca-Cola Plaza (Saal 1) | Osta pilet!
Tallinn - Coca-Cola Plaza (A.Le Coq Sviit) | Osta pilet!

Tartu - Ekraan (Saal 1) | Osta pilet!
Narva - Astri (Saal 2) | Osta pilet!

Kordused Coca-Cola Plazas

P 4. oktoober kl 12.00 (Saal 7) Osta pilet!

T 13. oktoober kl 19.00 (Saal 7) Osta pilet!

                                                 

MET Opera Live in HD järjekordse hooaja avab 3. oktoobril Giuseppe Verdi „Trubaduur“. Peaosas astub üles Anna Netrebko, kes alustas oma karjääri Met-is just nimelt piinatud mustlaskangelanna Leonora rolliga. Tema lavapartnerina näeme taas Dmitri Hvorostovskit, kes kehastab krahv di Lunat. Yonghoon Lee astub üles ebaõnnestuja Manrico rollis, Štefan Kocán Ferrando ja Dolora Zajick traagilise minevikuga vana mustlanna Azucena rollis. Marco Amiliato dirigeerib seda Sir David McVicari produtseeritud ja Francisco Goya maalikunstist inspireeritud etendust.


Verdi ooper on Itaalia romantilise ja melodramaatilise ooperi väljapaistvamaid näiteid, mis on tuntud paljude rikkalikult komponeeritud meloodiliste numbrite poolest. Väljatulekul sai vaimustatud vastuvõtu osaliseks ning on seejärel püsinud katkematult teatrite standardrepertuaaris, olles üks kõigi aegade populaarsemaid ja enam esitatud oopereid. Komponeeritud kohe pärast "Rigoletto" tohutu edu Veneetsias.

Dirigent: Marco Armiliato

Lavastaja: Sir David McVicar

Lavakunstnik: Charles Edwards

Kostüümikunstnik: Brigitte Reiffenstuel

Valguskunstnik: Jennifer Tipton

Koreograaf: Leah Hausman

Osatäitjad: Anna Netrebko (Leonora), Dolora Zajick (Azucena), Yonghoon Lee (Manrico), Dmitri Hvorostovski (di Luna), Štefan Kocán (Ferrando)
OTHELLO

Verdi

L 17. oktoober kl 19.55

Tallinn - Coca-Cola Plaza (Saal 1) | Osta pilet!
Tallinn - Coca-Cola Plaza (A.Le Coq Sviit) | Osta pilet!

Tartu - Ekraan (Saal 1) | Osta pilet!
Narva - Astri (Saal 2) | Osta pilet!

Kordused Coca-Cola Plazas

P 18. oktoober kl 12.00 (Saal 7) | Osta pilet!

T 27. oktoober kl 19.00 (Saal 7) | Osta pilet!

 

Verdi meisterliku ooperi „Othello“ uusversiooni dirigeerib Yannick Nézet-Séguin. Lavastas Bartlett Sher. Hukatusele määratud Veneetsia moori rollis astub üles Aleksandrs Antonenko, tema noorukese abikaasa Desdemonana teeb debüütrolli Sonja Iontševa ja Željko Lučić kehastab Othello kurikavalat rivaali Jagot. Dimitri Pittas on Cassio ja Günther Groissböck Lodovico rollis. Debüüdi MET-is teeb ka lavakunstnik Es Devlin, kelle varasemate kujunduste hulka kuulub 2014. „Machinal“ Broadwayl ning mitmed lavastused Covent Gardenile, La Scalale ja teistele juhtivatele ooperimajadele. 

"Othello" on maestro Verdi 27. ja üldse eelviimane ning hinnanguliselt tema parim traagiline ooper. Seda on tituleeritud ka perfektseks ooperiks ning meistriteoseks. Kuid see pole kunagi saavutanud helilooja keskmise loominguperioodi tippteoste ("Rigoletto", "La Traviata", "Il Trovatore") populaarsust ega meelitanud maksujõulist publikut teatrisse. Siiski on teos olnud üle 110 aasta regulaarselt mänguvakavas. Pärast esietendust 1887. aasta veebruaris nimetas New York Times ooperi esitamist "suurimaks sündmuseks Itaalia muusikakunsti ajaloos".

Dirigent: Yannick Nézet-Séguin

Lavastaja: Bartlett Sher

Lavakunstnik: Es Devlin

Kostüümikunstnik: Catherine Zuber

Valguskunstnik: Donald Holder

Projektsioonikunstnik: Luke Halls

Osatäitjad: Aleksandrs Antonenko (Othello), Sonja Iontševa (Desdemona), Dimitri Pittas (Cassio), Željko Lučić (Jago), Günther Gröissbock (Lodovico)


 

TANNHÄUSER

Wagner

L, 31. oktoober kl 18.00

Tallinn - Coca-Cola Plaza (Saal 1) | Osta pilet!
Tallinn - Coca-Cola Plaza (A.Le Coq Sviit) | Osta pilet!

Tartu - Ekraan (Saal 1) | Osta pilet!
Narva - Astri (Saal 2) | Osta pilet!

Kordused Coca-Cola Plazas

P 1. november kl 12.00 (Saal 7) | Osta pilet!

T 10. november kl 19.00 (Saal 7) | Osta pilet!

 

Otto Schenki 1977. a lavastus Wagneri kuulsast ooperist „Tannhäuser“ jõuab pärast 2004. a taas kord MET-i lavale ning esmakordselt ka kinoekraanide vahendusel ka ooperiarmastajateni üle maailma. Dirigeerib James Levine. Peaosa kehastab teistestki Wagneri ooperitest tuttav olev Johan Botha, Peter Mattei astub üles Wolframi rollis ja Günther Groissböcki näeme Landgrafina. Tannhäuseri armastuse nimel võitlevat Elisabethi ja jumalannat Veenust kehastavad Eva-Maria Westbroek ning Michelle DeYoung. Ooperi idee väljendab kahe maailma - tunde- ja patumaailma (Veenus) ning hinge- ja puhtusemaailma - vahelist võitlust.

Richard Wagneri kirjutatud ja keskaegsetel saksa poeemidel põhinev libreto. Väljatulekul Saksamaal tähelepanuväärselt edukas. Vaatamata solistidele esitatavatele kõrgetele nõudmistele oli 1850. aastate keskel enam kui 40 Saksamaa teatri mängukavas. Eriti kõrgelt hinnatud suurepäraste kooristseenide poolest. 

Dirigent: James Levine 

Lavastaja: Otto Schenk

Lavakunstnik: Günther Schneider-Siemssen

Kostüümikunstnik: Patricia Zipprodt

Valguskunstnik: Gil Wechsler

Koreograaf: Norbert Vesak

Osatäitjad: Johan Botha (Tannhäuser), Eva-Maria Westbroek (Elisabeth), Michelle DeYoung (Venus), Peter Mattei (Wolfram), Günther Groissböck (Landgraf Hermann)


 

LULU

Berg

L, 21. november kl 19.30

Tallinn - Coca-Cola Plaza (Saal 1) | Osta pilet!
Tallinn - Coca-Cola Plaza (A.Le Coq Sviit) | Osta pilet!

Tartu - Ekraan (Saal 1) | Osta pilet!
Narva - Astri (Saal 2) | Osta pilet!

Kordused Coca-Cola Plazas

P 22. november kl 12.00 (Saal 7) | Osta pilet!

T 1. detsember kl 19.00 (Saal 7) | Osta pilet!

 

MET-i lavale jõuab järjekordne suurepärane lavastus William Kentridge’ilt, kelle esimene lavatöö „Nina“ sai 2010. a sensatsioonilise publikumenu osaliseks. Uuendusliku lähenemisega lavastaja toob vaatajateni Albin Bergi šokeeriva meistriteose noorest ja vastupandamatust naisest, kelle lummus ei tõota head ühelegi mehele. Dirigeerib James Levine, kelle dirigendikepi alt on publikuni alates 1977. a jõudnud juba 30 ooperilavastust. Lulu rollis näeme korduvalt tunnustatud Marlis Peterseni, tema imetleja krahvinna Geschwitzina astub üles Susan Graham ning armulumma langevaid mehi kehastavad Daniel Brenna, Paul Groves, John Reuter ja Franz Grundheber. 

Algselt natside poolt keelu all ning hiljem helilooja lese Helene poolt peidus hoitud materjalide tõttu pidi ooperimaailm Bergi teose täielikku valmimist ootama 40 aastat. Pärast Helene surma 1976 orkestreeris Friedrich Cerha ooperi Bergi kavandite järgi lõpuni. Peetud üheks 20. sajandi paremaks ja vabameelsemaks ooperiks, mis on ajendanud vastakaid arvamusi ning muusikateadlaste vaidlusi. Nimiosa kuulub muusikalis-dramaatiliselt ooperirepertuaari nõudlikumate ja väljakutsuvamate rollide hulka.

Dirigent: James Levine

Lavastaja: William Kentridge

Kaaslavastaja: Luc De Wit

Projektsioonikunstnik: Catherine Meyburgh

Lavakunstnik: Sabine Theunissen

Kostüümikunstnik: Greta Goiris

Valguskunstnik: Urs Schönebaum

Osatäitjad: Marlis Petersen (Lulu), Susan Graham (Krahvinna Geschwitz), Daniel Brenna (Alwa), Paul Groves (Kunstnik/Negro), Johan Reuter (Dr Schön/Rappija Jack), Franz Grundheber (Schigolch)


 

VÕLUFLÖÖT

Mozart 

L, 12. detsembril kl 19.00

Tallinn - Coca-Cola Plaza (Saal 1) | Osta pilet!
Tallinn - Coca-Cola Plaza (A.Le Coq Sviit) | Osta pilet!

Tartu - Ekraan (Saal 1) | Osta pilet!
Narva - Astri (Saal 2) | Osta pilet!

 

Libretto: Emanuel Schikaneder

Mozarti sümbolistliku ooperiga sai Metropolitan Operas 30. detsembril 2006.a. alguse The MET: Live in HD sari, kui esmakordselt transleeriti New Yorgi lavalt üle maailma kinoekraanidele ooperietendust. Tähistamaks ülekannete sarja kümnendat hooaega pakume teile võimaluse sel ooperi hooajal näha lausa 11 etendust ning lisaetendusena näebki just Mozarti "Võluflööti". Kõikidele hooajapileti ostjatele siis sel hooajal paketis 11 etendust.

Hingematva nukuteatriliku lavakujundusega muinasjutulise ooperi on Metropolitan Opera lavalaudadele inglisekeelse lühendatud versioonina seadnud Tony auhinnaga pärjatud lavastaja Julie Taymor. Mozarti aegumatu muinasjutt pakub suurepärase osatäitjateansambliga (Erika Miklósa, Nathan Gunn, Matthew Polenzani) humoorikat muinasjutulist vaatemängu nii lastele kui täiskasvanutele. 
Dirigeerib: James Levine

Inglise keeles, inglisekeelsete subtiitritega.

Salvestatud The MET: Live in HD sarjas 30.detsembril 2006.a.
Ooper on kahes vaatuses ilma vaheajata.


 

PÄRLIPÜÜDJAD

Bizet

L, 16. jaanuar kl 19:55

Tallinn - Coca-Cola Plaza (Saal 1) | Osta pilet!
Tallinn - Coca-Cola Plaza (A.Le Coq Sviit) | Osta pilet!

Tartu - Ekraan (Saal 1) | Osta pilet!
Narva - Astri (Saal 2) | Osta pilet!

Kordused Coca-Cola Plazas

P 17. jaanuar kl 12.00 (Saal 7) | Osta pilet!

T 26. jaanuar kl 19.00 (Saal 7) | Osta pilet!

 

Esmakordselt pärast seda, kui Enrico Caruso astus 1916. a üles ooperi nimirollis, toob Met taas lavale Bizet’ väljendusrikka muusikateose Les Pêcheurs de Perles („Pärlipüüdjad“). Ooperi lavastab Penny Woolcock, kelle Met-i debüüdiks oli John Adamsi „Doctor Atomic“. Dirigeerib Gianandrea Noseda. Osades näeme Diana Damrau’d imekauni hindu preestrinna Leïlana, Matthew Polenzani ja Mariusz Kwiecienit Leïla armastuse nimel rivaalitsevate pärlipüüdjate Nadiri ning Zurga rollides - nende duett “Au fond du temple saint” on üks ooperimaailma tuntumaid. Nicolas Testè laulab peapreestri Nourabadi partiid. Uuslavastus esietendub New Yorgis vana-aastaõhtul. 

Georges Bizet kirjutas muusika, pidades silmas opéra comique'i põhimõtteid, kuid suhteliselt hõreda tegevustikuga ning nõrgalt esitatud faabula ei andnud koomilise ooperi mõõtu välja. Publik võttis teose hästi vastu ent ometi vajus ooper tahaplaanile. Alates 1975. aastast on taas olnud paljude maade ooperipubliku poolt soositud. Aegade jooksul ongi kujunenud helilooja populaarsuselt teiseks ooperiks. Tähelepanuväärne oma värvika ja eksootilise orkestratsiooni poolest. 

Dirigent: Gianandrea Noseda

Lavastaja: Penny Woolcock

Lavakunstnik: Dick Bird

Kostüümikunstnik: Kevin Pollard

Valguskunstnik: Jen Schriever

Projektsioonikunstnik: 59 Productions

Liikumislavastus: Andrew Dawson

Osatäitjad: Diana Damrau (Leïla), Matthew Polenzani (Nadir), Mariusz Kwiecien (Zurga), Nicolas Testé (Nourabad)


 

TURANDOT

Puccini

L, 30. jaanuar kl 19.55

Tallinn - Coca-Cola Plaza (Saal 1) | Osta pilet!
Tallinn - Coca-Cola Plaza (A.Le Coq Sviit) | Osta pilet!

Tartu - Ekraan (Saal 1) | Osta pilet!
Narva - Astri (Saal 2) | Osta pilet!

Kordused Coca-Cola Plazas

P 31. jaanuar kl 12.00 (Saal 7) | Osta pilet!

T 9. veebruar kl 19.00 (Saal 7) | Osta pilet!

 

Esimest korda Met-i laval ülesastuv Rootsi päritolu sopran Nina Stemme toob vaatajateni oma nägemuse uhke Hiina printsessi rollist. Teda toetab Anita Hartig ingelliku orjatari Liùna. Marco Berti kehastab vaprat Calàfi, Turandot’ käe nimel oma peaga riskivat kosilast, Aleksander Tsõmbaljuk astub üles Timurina. Franco Zeffirelli 1987. a visuaalselt paeluvat lavastust dirigeerib Paolo Carignani. 

Giacomo Puccini ooper Carlo Gozzi samanimelise muinasjutulise draama (1762) järgi. Helilooja viimane, meistriteoseks tituleeritud ooper. Nimetatud ka "bel canto" ajastu luigelauluks. Paistab silma idamaise helikeele, suurepärase orkestratsiooni ja ulatuslike koorinumbrite poolest.

Dirigent: Paolo Carignani

Lavastaja: Franco Zeffirelli

Lavakunstnik: Franco Zeffirelli

Kostüümikunstnikud: Anna Anni, Dada Saligeri

Valguskunstnik: Gil Wechsler

Koreograaf: Chiang Ching

Osatäitjad: Nina Stemme (Turandot), Anita Hartig (Liù), Marco Berti (Calàf), Aleksander Tsõmbaljuk (Timur)


 

MANON LESCAUT

Puccini

L, 5. märts kl 19.55

Tallinn - Coca-Cola Plaza (Saal 1) | Osta pilet!
Tallinn - Coca-Cola Plaza (A.Le Coq Sviit) | Osta pilet!

Tartu - Ekraan (Saal 1) | Osta pilet!
Narva - Astri (Saal 2) | Osta pilet!

Kordused Coca-Cola Plazas

P 6. märts kl 12.00 (Saal 7) | Osta pilet!

T 15. märts kl 19.00 (Saal 7) | Osta pilet!

 

Klassikalisel armastusromaanil põhinevas kirglikus ooperis maatüdrukust, kes tõuseb Pariisi seltskonna keskpunkti, kehastavad kurva saatusega armastajapaari Kristine Opolais ja Jonas Kaufmann. Sir Richard Eyre’i uuslavastuse tegevustik toimub 1940ndatel. Okupeeritud Prantsusmaal toimuva etenduse lavakujunduse tegi Rob Howell, kes on Sir Richard Eyre’iga koostööd teinud ka sellistes lavastustes, nagu „Figaro pulm“, „Werther“ ja „Carmen“. Uuslavastust dirigeerib Met-i peadirigent Fabio Luisi. Massimo Cavalletti kehastab peakangelanna nõbu Lescaut’d, Brindley Sherratt aga Manoni vana ja rikast armukest. 

Giacomo Puccini kolmas ooper, mis pani aluse tema kuulsusele. Püsinud katkematult teatrite repertuaaris. 

Dirigent: Fabio Luisi

Lavastaja: Sir Richard Eyre

Lavakunstnik: Rob Howell

Kostüümikunstnik: Fotini Dimou

Valguskunstnik: Peter Mumford

Koreograaf: Sara Erde

Cast: Kristine Opolais (Manon Lescaut), Jonas Kaufmann (Des Grieux), Massimo Cavalletti (Lescaut), Brindley Sherratt (Geronte)


 

MADAMA BUTTERFLY

Puccini

L, 2. aprill kl 19.55

Tallinn - Coca-Cola Plaza (Saal 1) | Osta pilet!
Tallinn - Coca-Cola Plaza (A.Le Coq Sviit) | Osta pilet!

Tartu - Ekraan (Saal 1) | Osta pilet!
Narva - Astri (Saal 2) | Osta pilet!

Kordused Coca-Cola Plazas

P 3. aprill kl 12.00 (Saal 7) | Osta pilet!

T 12. aprill kl 19.00 (Saal 7) | Osta pilet!

 

Anthony Minghella 2006. a tunnustatud lavastuse „Madame Butterfly“ nimirollis astub üles Kristine Opolais. Roberto Alagna laulab kalgi leitnant Pinkertoni partiid, kes purustab Butterfly unistused armastusest. Dirigendidebüüdi teeb Karel Mark Chichon. Teistes rollides näeme Maria Zifchaki Suzuki ja Dwayne Crofti Sharplessina. 

Üks suurimate raskuste ja ebaõnnestumistega alustanud teoseid ooperiajaloos üldse, mis alles pärast nelja ümbertegemist sai kiiresti teatrite standardrepertuaari osaks ning on tänapäeval üks helilooja armastatumaid teoseid. Esietendus Milanos oli täielik fiasko. Ooperi esitamist segati algusest peale vahehüüetega ja vilistati lõpuks välja. Heliloojale pandi süüks iseenda plagieerimist.

Dirigent: Karel Mark Chichon

Lavastaja: Anthony Minghella

Lavastaja ja koreograaf: Carolyn Choa

Lavakunstnik: Michael Levine

Kostüümikunstnik: Han Feng

Valguskunstnik: Peter Mumford

Nukutrupp: Blind Summit Theatre

Osatäitjad: Kristine Opolais (Cio-Cio-San), Maria Zifchak (Suzuki), Roberto Alagna (Pinkerton), Dwayne Croft (Sharpless)


 

ROBERTO DEVEREUX

Donizetti

L, 16. aprill kl 19.55

Tallinn - Coca-Cola Plaza (Saal 1) | Osta pilet!
Tallinn - Coca-Cola Plaza (A.Le Coq Sviit) | Osta pilet!

Tartu - Ekraan (Saal 1) | Osta pilet!
Narva - Astri (Saal 2) | Osta pilet!

Kordused Coca-Cola Plazas

P 17. aprill kl 12.00 (Saal 7) | Osta pilet!

T 26. aprill kl 19.00 (Saal 7) | Osta pilet!

 

Donizetti “Tudorite triloogia” viimane ooper keskendub eakamale kuninganna Elizabeth I-le, kes peab allkirjastama armastatud aadliku surmaotsuse. Sarnaselt kahele esimesele osale - „Anna Bolenale“ ja „Maria Stuardale“ - dirigeerib triloogia viimast osa samuti Sir David McVicar. Tunnustatud bel canto sopran Sondra Radvanovski kehastab sarnaselt „Anna Bolenale“ ja „Maria Stuardale“ Elizabeth I ka „Roberto Devereux’“ lavastuses. Nimiosas astub üles Matthew Polenzani, Nottinghami hertsoginna ja kuninganna salarivaali Sara rollis näeme Elīna Garančat ja Mariusz Kwiecien kehastab Nottinghami hertsogit. Esmakordselt Met-i laval etenduvat ooperit dirigeerib Maurizio Benini. Ooper kujutab heade näitlejaomadustega koloratuursoprani jaoks suurepärast võimalust demonstreerida oma võimeid. 

Dirigent: Maurizio Benini

Lavastaja: Sir David McVicar

Lavakunstnik: Sir David McVicar

Kostüümikunstnik: Moritz Junge

Valguskunstnik: Paule Constable

Koreograaf: Leah Hausman

Osatäitjad: Sondra Radvanovski (Elisabetta), Elīna Garanča (Sara), Matthew Polenzani (Roberto Devereux), Mariusz Kwiecien (Nottinghami hertsog)


 

ELEKTRA

Strauss

L, 30. aprill kl 19.55

Tallinn - Coca-Cola Plaza (Saal 1) | Osta pilet!
Tallinn - Coca-Cola Plaza (A.Le Coq Sviit) | Osta pilet!

Tartu - Ekraan (Saal 1) | Osta pilet!
Narva - Astri (Saal 2) | Osta pilet!

Kordused Coca-Cola Plazas

P 1. mai kl 12.00 (Saal 7) | Osta pilet!

T 10. mai kl 19.00 (Saal 7) | Osta pilet!

 

Richard Straussi tragöödia Vana-Kreeka jäärapäisest ja kättemaksuhimulisest printsessist on 2014. a lahkunud legendaarse lavastaja Patrice Chéreau viimane töö. Dirigeerib Esa-Pekka Salonen, kes astus esimest korda Met-is üles Chéreau’ 2009. a lavastusega „Surnute majast“. Nina Stemme kehastab verejanulist peakangelannat Elektrat, Waltraud Meier oma esimeses Met-i rollis Elektra ema ja vihaalust Klytämnestrat, Adrianne Pieczonka peakangelanna õde Chrysothemist, Eric Owens pagendatud venda Oresti. Samuti Met-is debüteeriva Saksa päritolu tenori Burkhard Ulrichi kanda on monarh Aegisthi roll. Ooperi lavastab Met-i jaoks Chéreau’ pikaajaline koostööpartner Vincent Huguet.

Peetakse Straussi parimaks ooperiks. Väljatulekul väga edukas ning nüüdisajal helilooja kõige sagedamini esitatav teos. Helikeelelt, orkestratsioonilt ja vokaalikäsitluselt 20. saj alguse üks uudsemaid ning julgemaid oopereid. Kujutab endast Sophoklese tragöödia väga jõulist, karmi ja raevukat käsitlemist. Tugevasti mõjutatud tollal valitsenud ekspressionismi esteetikast ja Sigmund Freudi psühhoanalüüsist. Nimiosa on vokaalselt üks kõige nõudlikumaid osi ooperiliteratuuris üldse.


Dirigent: Esa-Pekka Salonen

Lavastaja: Patrice Chéreau

Näitejuht: Vincent Huguet

Lavakunstnik: Richard Peduzzi

Kostüümikunstnik: Caroline de Vivaise

Valguskunstnik: Dominique Bruguière

Osatäitjad: Nina Stemme (Elektra), Adrianne Pieczonka (Chrysothemis), Waltraud Meier (Klytämnestra), Burkhard Ulrich (Aegisth), Eric Owens (Orest) 

 

Meenutusi eelmisest hooajast:

MACBETH
Verdi

Libreto: Francesco Maria Piave
 

L 11. Oktoober kell 19:55
P 12. Oktoober kell 12:00
T 21. Oktoober kell 19:00

 

Tippsopran Anna Netrebko teeb kaasakiskuva rolli hullumeelse ja mõrtsukaliku Macbethi (Željko Lučić) kaasana. Shakespeare'i tragöödia "Macbeth" jõuab MET Opera lavalaudadele esmakordselt. Produtsent Adrian Noble'i suurejoonelises adaptsioonis teevad veel kaasa Joseph Calleja ülla Macduffi osas ning René Pape Banquo rollis. Dirigeerib Fabio Luisi.

Giuseppe Verdi ooper neljas vaatuses, Francesco Maria Piave libreto (Andrea Maffei täiendustega) Shakespeare'i näidendi (1605-06) järgi. Esietendus 14.03.1847 Firenzes, Teatro della Pergolas. Helilooja esimene Shakespeare'i ainetel loodud ooper, mida on hinnatud tema varasema loominguperioodi parimaks teoseks. Valmis impressaario Alessandro Lanari eestvedamisel, kes garanteeris maestrole võimalikult kõrgetasemelised lauljad. Esietendust saatis sedavõrd suur edu, et helilooja kutsuti välja lausa 38 korda!
 

Tegevus toimub 11.saj keskel Šotimaal ja Šoti-Inglismaa piiril. Duncani sõjaväe kindralid Macbeth ja Banquo kohtuvad nõidadega, kes tervitavad Macbethi kui tulevast Cawdori isandat ja kuulutavad, et temast saab Šotimaa kuningas. Nad teatavad ka, et pärast Macbethi asub troonile Banquo poeg. Leedi Macbeth saab oma mehe kirjast teada nõidade ettekuulutusest ja teda haarab võimuiha, mis viib Šotimaa traagiliste reetmiste, mõrvade ja painete maailma.
 

Dirigent: Fabio Luisi
Lavastaja: Adrian Noble
Lava- ja kostüümikunstnik: Mark Thompson
Valguskunstnik: Jean Kalman
Koreograaf: Sue Lefton
Leedi Macbeth: Anna Netrebko
Macduff: Joseph Calleja
Macbeth: Željko Lučić
Banquo: René Pape


Kestus: 3h 13 min
Ooper linastub itaalia keeles, inglisekeelsete subtiitritega.FIGARO PULM

Mozart

Libreto Lorenzo da Ponte

L 18. Oktoober kell 19:55
P 19. Oktoober  kell 12:00
T 28. Oktoober kell 19:00Richard Eyre'i lavastatud Mozarti meistriteost dirigeerib MET Opera muusikaline juht James Levine. Klassikaliselt 19. sajandi Sevilla mõisas toimuva komöödia tegevus on toodud uuenduslikult hiliste 1920ndate kuldajastusse. Suurepärane bassbariton Ildar Abdrazakov teeb hiilgava rolli kavala kammerteenri Figarona, Marlis Petersen astub üles krahvinna kammerneitsi ja Figaro pruudi Susanna, Peter Mattei filangroobist krahvi, Marina Poplavskaja krahvinna ning Isabel Leonard krahvi himura paaži Cherubino rollis. 

"Figaro pulm" on W.A. Mozarti koomiline ooper neljas vaatuses, millele on kirjutanud libreto Lorenzo da Ponte prantslase Pierre-Augustin Beaumarchais' näidendi Le mariage de Figaro (1784) järgi. Esietendus 1.05.1786 Viinis, Burgtheateris. 

Ligi 80 muusikanumbrist ja resitatiivist koosneva oopuse komponeerimine võttis aega vaid napilt kuus nädalat. Teos oli väljatulekul mõõdukalt edukas ja teda esitati vaid 9 korda ent üheksa kuud hiljem toimunud Praha esietendus tekitas positiivse furoori. Sealt levis etendus Itaalia ja Saksamaa teatrilavadele. 

Tegemist on ühe väljapaistvama, populaarsema ja humaansema ooperiga, mis kunagi loodud. See on helilooja keskmise loominguperioodi meistriteos, mis paistab silma karakterite sügava iseloomustuse ja ansamblite plastilisuse ja haaravuse poolest. Alates 1934.aastast, mil teost esitati Glyndebourne'is, kujunes 20.saj populaarsemaks Mozarti ooperiks tõrjudes sellelt positsioonilt 19.saj valitsenud Don Giovanni. 
 

Dirigent: James Levine
Lavastaja: Richard Eyre
Lava- ja kostüümikunstnik: Rob Howell
Valguskunstnik: Paule Constable
Koreograaf: Sara Erde
Krahvinna: Marina Poplavskaja 
Susanna: Marlis Petersen
Cherubino: Isabel Leonard 
Krahv: Peter Mattei 
Figaro: Ildar Abdrazakov


Kestus: 3h 52 min
Ooper linastub itaalia keeles, inglisekeelsete subtiitritega.

 


CARMEN

Bizet

Libreto: Henri Meilhac/Ludovic Halévy
 

L 01. November kell 18:55
P 02. November  kell 12:00
T 11. November kell 19:00


Richard Eyre'i lavastatud melodraamas astub metsosopran Anita Rachvelishvili taas kord üles õnnetu saatusega võluva mustlasneiu Carmenina. Aleksandrs Antonenko mängib temasse meeleheitlikult armunud sõdurit Don José'd, paari vahele kiilu löövat härjevõitlejat Escamillot kehastab Ildar Abdrazakov. Pablo Heras-Casado dirigeerib etenduse vastupandamatu partituuri, milles tuleb esitamisele üks meeldejääv lugu teise järel.

Kui „Carmen“ 1875. aastal esmakordselt Pariisis lavale jõudis, peeti ooperi süžeed kõlvatuks ja tegelasi vulgaarseiks. Bizet šokeeris publikut tuues ooperilavale inimesed rahva seast – külast, vabrikust, mustlaslaagrist ja salakaubavedajate hulgast ning näidates laval peategelase mõrva. Esietendusel vilistati ooper välja ja kriitikud andsid sellele ühiselt hävitava hinnangu. Pjotr Tšaikovski, mõistes teose suurust, ennustas ooperile hiilgavat tulevikku: „Kümne aasta pärast on see kõige populaarsem ooper maailmas.“ Ja tal oli õigus, sest „Carmenist“ õhkub tõelise elu hingust, kirge, vabadust ja dünaamikat.

Bizet suri vaid kolm kuud pärast esietendust ega võinud aimatagi, et „Carmenist“ saab lühikese aja jooksul ooperiliteratuuri populaarsemaid teoseid, mida mängitakse kogu maailma ooperiteatrites ja et toreadoori laulust ning peategelase habaneerast saavad mitmetele põlvkondadele ooperimuusika sümbolid. 
 

Dirigent: Pablo Heras-Casado
Lavastaja: Richard Eyre
Lava- ja kostüümikunstnik: Rob Howell
Valguskunstnik: Peter Mumford
Koreograaf: Christopher Wheeldon
Micaëla: Anita Hartig
Carmen: Anita Rachvelishvili
Don José: Aleksandrs Antonenko
Escamillo: Ildar Abdrazakov


Kestus: 3h 38 min
Ooper linastub prantsuse keeles, inglisekeelsete subtiitritega.

 


SEVILLA HABEMEAJAJA

Rossini

Libreto: Cesare Sterbini

L 22. November kell 19:55
P 23. November  kell 12:00
T 02. Detsember kell 19:00

 

Ooperimaailma kuulsaimatest meloodiatest tulvil Gioacchino Rossini klassikalises komöödias "Sevilla habemeajaja" astub Isabel Leonard üles tarmuka kangelanna Rosinana; Lawrence Brownlee tema salakavala armastatuna ja Christopher Maltmani sarmika habemeajajana. Partituuri dirigeerib eredaks meloodiaks Michele Mariotti.

"Sevilla habemeajaja" on Gioachino Rossini koomiline ooper kahes vaatuses, Cesare Strebini libreto Pierre-Augustin Beaumarchais' näidendi Le barbier de Seville (1775) ja Giuseppe Petrosellini samanimelise libreto järgi. Esietendus 20.02.1816 Roomas, Teatro Argentinas.

Beaumarchais' näidendit oli ooperi kirjutamiseks kasutanud enne Rossinit mitu heliloojat, kellest edukaim oli Paisiello (1782). Esietendus oli fiasko tänu Paisiello mahhinatsioonidele, kes isiklikult oli selleks ajaks juba surnud, aga tema palvel tegid Paisiello sõbrad kõik, et Rossini lavastus läbi kukuks. Rooma esimene etendus oli tõesti üks värvikamaid ooperiajaloos. Paisiello Rooma sõbrad olid organiseerinud klaköörid, kes ooperi suure aplombiga ja värvikalt välja vilistasid. 

Alates teisest ettekandmisest algas "Habemeajaja" edulugu. Teos läks kiiresti laiali üle terve ooperimaailma. Teost peetakse kõigi aegade parimaks koomiliseks ooperiks, mis on olnud ligi kaks sajandit vahetpidamatult maailma teatrite mängukavas, loovutades mõnda aega oma juhtiva positsiooni Rossini teisele meistriteosele "Tuhkatriinu". "Sevilla habemeajaja" kuulub tänaseni kümne enim esitatud ooperi auväärsesse nimekirja.
 

Dirigent: Michele Mariotti
Lavastaja: Bartlett Sher
Lavakunstnik: Michael Yeargan
Kostüümikunstnik: Catherine Zuber
Valguskunstnik: Christopher Akerlind
Almaviva: Lawrence Brownlee
Rosina: Isabel Leonard
Dr. Bartolo: Maurizio Muraro
Figaro: Christopher MaltmanKestus: 3h 25 min
Ooper linastub itaalia keeles, inglisekeelsete subtiitritega.

 


NÜRNBERGI MEISTERLAULJAD

Wagner

Libreto: Richard Wagner

L 13. Detsember kell 19:00
P 14. Detsember  kell 12:00
T 23. Detsember kell 18:00

 

Pärast 8 aastast pausi etendub MET Opera laval taas Wagneri legendaarne komöödia renessansiajastu "meisterlauljate" gildist, kelle korraldatud võistulaulmine ühendab tervet linna. Johan Reuter, Johan Botha ja Annette Dasch moodustavad suurepärase rahvusvahelise trupi, et anda edasi võluv kombinatsioon muusikast ja kujutavast kunstist. Dirigeerib James Levine.

Richard Wagneri ooper kolmes vaatuses, millele on helilooja ka libreto kirjutanud. Esietendus 21.06.1868 Münchenis, Königliches Hof- und Nationaltheateris. Esietendus oli väga menukas ning ooper võeti kiiresti mängukavadesse üle Euroopa. Eestis on seda teost esitatud vaid 1901 Tallinna Linnateatris. See on helilooja ainus ooper, kus tegelaskujudeks on ajaloolised isikud, nagu Hans Sachs (1494-1576), kes oli üks 16.saj aktiivselt Nürnbergis tegutsenud kuulsa Die Meistersingeri (Meisterlauljate) gildi liikmeid. 

Tegevus toimub 16.saj keskel Nürnbergis ja järgib Meisterlauljate gildi tegevust, mille laulukirjutamise stiil pidas silmas kindlat struktuuri. See on armastuslugu rüütel Walther von Stolzingist ja linna rikka kullaseppa tütrest Eva Pognerist, millele annab kauni sisu gildi liikmete laul.
 

Dirigent: James Levine
Lavastaja: Otto Schenk
Lavakujundaja: Günther Schneider-Siemssen
Kostüümikunstnik: Rolf Langenfass
Valguskunstnik: Gil Wechsler
Eva: Annette Dasch 
Magdalene: Karen Cargill
Walther von Stolzing: Johan Botha
David: Paul Appleby
Hans Sachs:  Johan Reuter
Beckmesser: Johannes Martin Kränzle
Pogner: Hans-Peter König
Öövaht: Matthew RoseKestus: 6h 00 min
Ooper linastub saksa keeles ja inglisekeelsete subtiitritega.


 


LÕBUS LESK
Lehár

Libreto: Viktor Léon/Leo Stein

L 17. Jaanuar​ kell 19:55
P 18. Jaanuar  kell 12:00
T 27. Jaanuar kell 19:00

Lisaetendused:
T 3. Veebruar kell 18:00
P 8. Veebruar kell 12:00

 

Lehár'i opereti peaosas astub üles suurepärane Renée Fleming, kelle kehastatav veetlev ja saatuslik seltskonnadaam suudab Pariisi meeste pead segi ajada. Opereti lavastaja ja koreograaf on Susan Stroman ("The Producers", "Oklahoma!", "Contact"). Koos lavakunstnik Julian Crouchi ("Satyagraha", "Nõiutud saar") ja kostüümikunstnik William Ivey Longiga ("Tuhkatriinu", "Grey Gardens", "Juukselakk") on Stroman loonud juugendliku õhustiku, mida toetavad legendaarse Maxim'si laulvad ja tantsivad grisetid. Kaasa teevad Nathan Gunn Danilo rollis ning Kelli O'Hara Valencienne'ina. Dirigeerib Andrew Davis.

Franz Lehári operett kolmes vaatuses, Victor Léoni ja Leo Steini libreto Henri Meilhaci komöödia L'attaché d'ambassade järgi. Esietendus 30.12.1905 Viinis, Theatre an der Wienis. "Lõbus lesk" on teos, mis pani aluse helilooja populaarsusele ja rahvusvahelisele tuntusele. Algusest peale olnud sensatsiooniliselt edukas etendus, mida hinnatakse kogu operetitoodangu nauditavamaks teoseks. Johann Straussi "Die Fledermausi" kõrval kõigi aegade enim mängitud operett, mis püsib tänaseni maailma juhtivate muusikateatrite standardrepertuaaris.
 

Dirigent: Andrew Davis
Lavastaja: Susan Stroman
Lavakujundaja: Julian Crouch
Kostüümikunstnik: William Ivey Long
Valguskunstnik: Paule Constable
Koreograaf: Susan Stroman
Hanna: Renée Fleming
Valencienne: Kelli O'Hara
Danilo: Nathan Gunn
Camille de Rosillon: Alek Shrader
Baron Zeta:  Thomas AllenKestus: 2h 57 min
Ooper linastub inglise keeles ja inglisekeelsete subtiitritega.


 


HOFFMANNI LOOD
Offenbach

Libreto: Jules Barbier

L 31. Jaanuar​ kell 19:55
P 01. Veebruar  kell 12:00

Coca-Cola Plaza kordused:
T 10. Veebruar kell 19:00

 

Offenbachi fantastilise ooperi julges ja vaheldusrikkas lavastuses kehastab tenor Vittorio Grigolo piinatud poeeti ning kogenematut seiklejat. Sopran Hibla Gerzmava kanda on kõigi kolme kangelanna ehk Hoffmanni idealiseeritud armuobjektide rollid. Thomas Hampson mängib saatanlikke kurikaelu, kes keerlevad Hoffmanni armastatute ümber. Tempokat partituuri dirigeerib Yves Abel.

"Hoffmanni lood" on Jacques Offenbachi fantastiline ooper, mis koosneb proloogist, kolmest vaatusest ja epiloogist ja on tehtud Jules Barbieri libreto Barbieri ja Michel Carré samanimelise näidendi (1851) järgi, mis omakorda põhines kolmel E. T. A. Hoffmanni lool. Esietendus 10.02.1881 Pariisis, Salle Favartis.

See on Offenbachi viimane ja väljapaistvaim töö. Offenbach alustas teose komponeerimisega 1877, kui ta tervis oli juba väga kehv. Algselt oli ette nähtud, et Olympia, Giulietta, Antonia ja Stella rolli esitavad erinevad lauljad - koloratuursopran, lüüriline sopran ja dramaatiline sopran. Kuid kokkuhoiu pärast esitas need rollid üks ja sama sopran, kes oli algselt tollase teatri primadonna Adèle Isaac. Samuti tahtis tollane teatridirektor, et ka kõiki nelja saatanlikku rolli kehastaks samuti üks ja sama laulja. 

Offenbach ei jõudnud teost ise lõpetada, sest enne tuli surm vahele. Ta suri 5.10.1880, aga oli jõudnud enne seda siiski kogu teose läbi komponeerida ja klaviiris kirja panna. Maestro oli orkestreerinud ka proloogi ja esimese vaatuse. Ooperit asus lõpetama New Orleansis sündinud prantsuse helilooja Ernest Guiraud, kes oli lõpetanud ka Bizet' "Carmeni". Ooperit saatis Prantsusmaal otsekoheselt tohutu menu. Väljaspool tuli edu palju hiljem, milleks oli oma konkreetne põhjus. 1882 esietendus teos Viini Ringtheateris, kuid etenduse ajal puhkes tulekahju, mille käigus hukkus mitu inimest. Nimekates rahvusvahelise tasemega solistides süvenes arusaam, et seda ooperit saadab needus, mistõttu teost ei riskitud repertuaari võtta. 

Tegemist on 20.saj II poolel maailma 20 enamesitatud ooperi auväärsesse nimekirja kuuluva teosega. Ooperil on ka aura, et Bizet' "Carmeni" kõrval on tegemist prantslaste paremuselt teise oopusega, mis on sageli olnud sama populaarne kui "Carmen".
 

Dirigent: Yves Abel
Lavastaja: Bartlett Sher
Lavakujundaja: Michael Yeargan
Kostüümikunstnik: Catherine Zuber
Valguskunstnik: James F. Ingalls
Koreograaf: Dou Dou Huang

Antonia, Stella: 

Hibla Gerzmava

Olympia:

Giulietta:

Nicklausse/Muusa:

Erin Morley

Christine Rice

Kate Lindsey

Hoffmann: Vittorio Grigolo
Lindorf, Coppélius, Dappertutto, Miracle: Thomas HampsonKestus: 3h 46 min
Ooper linastub prantsuse keeles, inglisekeelsete subtiitritega.


 


IOLANTA/HERTSOG SINIHABEME LOSS

Pjotr Tšaikovski & Bela Bartok

Libreto: Tchaikovsky/Béla Balázs

L 14. Veebruar kell 19:30

Coca-Cola Plaza kordused:
P 15. Veebruar  kell 12:00
T 24. Veebruar kell 19:00

 

MET Opera toob publikuni vapustava kaksiketenduse, mille esimese poole moodustab nõiduslik muinasjutt ("Iolanta") ning teise erootilise alatooniga psühholoogiline põnevik ("Hertsog Sinihabeme loss"). Pärast suurepärast rolli MET Opera "Jevgeni Oneginis" astub sopran Anna Netrebko taas üles Tšaikovski järjekordse kangelannana. Netrebko kehastab pimedat, ent imeilusat Iolantat, kes on esimest korda elus armunud. Saatanliku Sinihabeme (Mikhail Petrenko) naiivse ohvri rollis näeme Nadja Michaelit. Mõlemad ooperid lavastas Mariusz Trelinski, keda inspireeris 1940. aastate film noir. "Iolantas" teeb kaasa Piotr Beczala. Oopereid dirigeerib Valeri Gergijev.
 

Dirigent: Valeri Gergijev
Lavastaja: Mariusz Treliński
Lavakujundus: Boris Kudlicka
Kostüümikunstnik: Marek Adamski
Valguskunstnik: Marc Heinz
Koreograaf: Tomasz Wygoda
Videokunstnik: Bartek Macias
Iolanta: Anna Netrebko
Krahv Tristan Vaudémont: Piotr Beczala
Robert: Aleksei Markov 
Ibn-Hakia: Elchin Azizov 
Kuningas René: Aleksei Tanovitski
Judith: Nadja Michael
Sinihabe: Mihhail PetrenkoKestus: 3h 39 min
Ooper linastub vene ja ungari keeles, inglisekeelsete subtiitritega.

 


JÄRVELEEDI

Rossini

Libreto: Andrea Leone Tottola

L 14. Märts kell 18:55
P 15. Märts  kell 12:00
T 24. Märts kell 19:00

 

Bel canto (itaalia keeles "ilus laul; ilus laulmine") tipptähed Joyce DiDonato ja Juan Diego Flórez ühendavad jõud, et edasi anda Rossini vokaalse virtuoossuse näitemängu. Sir Walter Scotti novellil põhineva etenduse tegevus toimub keskaegsel Šoti mägismaal. DiDonato kehastab nimiosa ehk "järveleedit", Flórez aga tema soosingut ihkavat kuningat. Meisterlik vokaalne tulevärk loob romantilise õhkkonna, millele paneb väärika punkti Michele Mariotti dirigeeritud METi orkester. 

"Järveleedi" on Gioachhino Rossini ooper kahes vaatuses, Andrea Leone Tottola libreto Walter Scotti poeemi "The Lady of the Lake" (1810) järgi. Esietendus 24.10.1819 Napolis, Teatro San Carlos. See on helilooja tundelisemaid ja romantilisemaid oopereid, mis oli väga populaarne 19. saj keskpaigani. Langes siis 120 aastaks unustusse, kuid on olnud 20. saj II poolel sageli teatrite mängukavas.
 

Dirigent: Michele Mariotti
Lavastaja: Paul Curran
Lava- ja kostüümikunstnik: Kevin Knight
Valguskunstnik: Duane Schuler
Elena: Joyce DiDonato
Malcolm Groeme: Daniela Barcellona 
Giacomo: Juan Diego Flórez
Rodrigo: John Osborn
Duglas: Oren GradusKestus: 3h 30 min
Ooper linastub itaalia keeles, inglisekeelsete subtiitritega.

 


TALUPOJA AU/PAJATSID
Mascagni & Leoncavallo

Libreto: Giovanni Targioni-Tozetti/Guido Menasci/Ruggero Leoncavallo

NB! Hooaja viimane!
 

L 25. Aprill kell 19:30
P 26. Aprill  kell 12:00

Coca-Cola Plaza kordused:
T 05. Mai  kell 19:00

 

Ooperimaailma kõige traagilisema kaksiketenduse tegevus toimub kahel erineval ajaperioodil ühes ja samas Sitsiilia külakeses. Tenor Marcelo Álvarez teeb suurepärased rollid nii Turidduna "Talupoja aus" kui ka Caniona "Pajatsites". Rae Smith ("Sõjaratsu") lõi "Talupoja au" jaoks mõjuva 1900. aasta külaatmosfääri, mis muutub "Pajatsites" traagilise saatusega vodevillitrupi peatuspaigaks aastal 1948. Õnnetute peakangelannadena astuvad üles Eva-Maria Westbroek ("Talupoja au") ja Patricia Racette ("Pajatsid"). Etenduse lavastas Sir David McVicar. Dirigeerib MET Opera peadirigent Fabio Luisi.

"Talupoja au" on Pietro Mascagni ooper ühes vaatuses, Giovanni Targioni-Tozetti ja Guido Menasci libreto Giovanni Verga samanimelise draama (1884) järgi. Esietendus 17.05.1890 Roomas, Teatro Costanzis. Seda peetakse Mascagni parimaks ja tuntumaks tööks. Üks kõigi aegade enim esitatud oopereid, mis kuulub ooperiteatrite standardrepertuaari. Veristliku stiili esimesi ja väidetavalt paremaid teoseid. Omapärase eksperimendina kasutas selle etenduse puhul helilooja kahe stseeni vahel orkestripala Intermezzot (orkestrisüiti), millest sai kiiresti populaarne kontsernumber. Esitatakse tavaliselt ühel õhtul koos Leoncavallo "I pagliacciga".

Ruggero Leoncavallo ooper "Pajatsid", mis koosneb proloogist ja kahest vaatusest on helilooja libreto, mis tugineb ajalehtede kuritegude reportaažidele. Esietendus 21.05.1892 Milanos, Teatro Dal Vermes. Ärritatud ja intrigeeritud Mascagni "Cavalleria rusticana" tohutust edust, otsustas Leoncavallo samuti komponeerida realistliku teose. Heliloojat süüdistati algselt plagiaadis. Helilooja otsustas kasutada eesriiet, et eraldada tegelik elu näidendist, mida osalised esitavad. Tulemuseks oli meistriteos ja üks paremaid verismi oopereid, mille otsekohe pärast väljatulekut võtsid mängukavva paljud Itaalia teatrid, samuti Berliini, Viini, Praha, Budapesti, Londoni, New Yorgi, Buenos Airese, Stockholmi, Mexico City, Baseli ja Moskva ooperimajad.
 

Dirigent: Fabio Luisi
Lavastaja: David McVicar
Lavakujundus: Rae Smith 
Valguskunstnik: Paule Constable 
Koreograaf: Andrew George
Kostüümikunstnik: Moritz Junge
Santuzza:  Eva-Maria Westbroek
Turiddu:  Marcelo Álvarez
Alfio:  Zeljko Lucic
Nedda:  Patricia Racette
Canio: Marcelo Alvarez
Tonio:  George Gagnidze 
Silvio: Lucas MeachemKestus: 3h 30 min
Ooperid linastuvad itaalia keeles, inglisekeelsete subtiitritega.