Kuufilm paistab silma. Ilma temata ei saa. Ta on igal pool kuhu sa lähed. Kõik räägivad temast. Ta ei jäta sind rahule. Ta on nagu uni, mis ei lähe enne ära kui sa oled ta lõpuni vaadanud. Ja Kuufilm on vaatamist väärt. Miks?

Juuli Kuufilm on meie aja silmapaistvaima režissööri Christopher Nolani ajalooline sõjadraama  „Dunkirk“.

Christopher Nolan on igasuguse kahtluseta 21. sajandi üks kõige edukamaid ja põnevamaid lavastajaid. Lavastaja on alatasa liikunud kahe äärmuse vahel, tuues publikuni nii suurejoonelisi superkangelasefilme (Batman Begins, The Dark Knight, The Dark Knight Rises) kui ka sügavalt isiklikke ja keerulisi suurfilme.

„Memento“, „Lõppvaatus“ (The Prestige), „Algus“ (Inception) ja „Tähtedevaheline“ (Interstellar) on Nolani Batmani filmidega võrreldes nii kriitiliselt kui ka kassaedu poolest samaväärselt edukad.

Retked sise- ja välisilma äärealadele on Nolanile olnud alati väga loomupärased. Vahest seetõttu astubki meisterlavastaja esmakordselt sõjafilmide loojate ridadesse, elustades 21. juulil Teise maailmasõja ühe kõige keerulisema ja suurejoonelisema päästeoperatsiooni.

Dunkirk“ on eepiline märulipõnevik, mis kujutab liitlasvägede sõdurite uskumatut evakuatsiooni Belgiast, Suurbritanniast ja Prantsusmaalt, kui Natsi-Saksamaa sõjavägi neil teel ära lõikas ja neid Prantsusmaal Dunkirki rannal 1940. aastal 27. maist kuni 4. juunini piiras. Operatsiooni käigus päästeti kindlast surmast ligi 400 000 sõdurit.

Christopher Nolani filmide austaja aga teab, et „Dunkirk“ ei ole kohe kindlasti järjekordne film sõja õudusest ja brutaalsusest, vaid pigem on tegu ühe väga nolanliku nägemusega ajast, kui kogu lootus oli näiliselt igaveseks kadunud. Nolan on oma uue filmi inspireerijateks nimetanud Lewis Milestone`i „All Quiet on the Western Front“, Hugh Hudsoni „Chariots of Fire“ ja muuhulgas ka Jan De Bonti „Speed“ ja Tony Scotti „Unstoppable“.

Filmi peaosades säravad Tom Hardy, Kenneth Branagh, Cillian Murphy, Mark Raylance, Harry Styles ja uustulnuk Fionn Whitehead. Filmi operaatoriks  on „Tähtedevahelise“ suurepärase pildikeele eest hoolitsenud Hoyte van Hoytema.

Muusika eest hoolitseb Christopher Nolani ihuhelilooja Hans Zimmer, kes on loonud enamik Nolani filmide muusikast. Jätkates traditsioone on ka „Dunkirki“ stsenaristiks loomulikult Christopher Nolan isiklikult. 

Kuufilmi esilinastus 19. juulil. Piletid leiad SIIT!

Vaata treilerit: